Történet - Neuber Ede

Neuber Ede (1882 - 1946)

• 1915-ben a Budapesti Egyetem magántanárrá habilitálta.
  • A Debreceni Tudományegyetemre 1921-ben nevezték ki ny. r. tanárrá. A Tudományegyetem rektora volt az 1931/32-es tanévben. Az Orvosi Kar dékánja 1935/36 II. félévében és az 1936/37-es, valamint az 1937/38-as tanévekben volt.
  • 1921-től 1938-ig a Bőr- és Nemibeteg Klinika igazgatója. Az 1921/22-es egyetem évkönyv adatai szerint Neuber Ede kinevezése idején a Bőrgyógyászati Klinika ideiglenesen a Városi Kórház épületében volt elhelyezve 4 kórteremben, 80 ággyal. A szaporodó bejáró betegek részére a főépületben külön rendelő volt a bőr- és syphilises betegek, külön az urológiai, és külön a kozmetikai betegek részére. Ezeket a rendelőket a klinika tanársegédei vezették. Szerológiai, bakterológiai és hisztológiai laboratóriumot, fejlődő könyvtárat és gyógyszeres gyűjteményt hozott létre Neuber Professzor. Időközben a Debreceni Állami Kórház igazgatói posztját is betöltötte. Dermato-onkológiai vizsgálatai, a filariasis hazánkban való előfordulásának kimutatása, a blastomykosis vakcina terápiájának általa történt kidolgozása nemzetközi szinten is elismerést váltott ki.
  • 1937-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta.
  • Neuber Professzor az Országos Antivenereás Bizottság elnöke, a Felsőoktatási egyesület elnöke, valamint a Magyar Higiénikusok Társaságának alelnöke, a Madridi Fül-Orr-Gégeorvosok Társaságának, a Wieni Dermatológiai Társaság tiszteletbeli a Holland Dermatológiai Társaság levelező tagja, a Magyar Dermatológiai Társaság alelnöke volt.
  • 1938-ban távozott Debrecenből.