Kutatás összefoglaló
A DE ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék photodermatológiai kutatócsoportja a csoportvezetőn kívül egy PhD-val rendelkező témavezető irányítása alatt több kiemelt témán dolgozik. A photodermatológiai munkacsoport fő kutatási területe a napfény ultraibolya (UV) sugárzásának a bőr károsodásában, bőrbetegségek kialakulásában betöltött szerepének vizsgálata epidemiológiai, immunhisztokémiai és molekuláris biológiai módszerekkel. Célunk a klinikai gyakorlatban (jelenleg vagy a jövőben) hasznosítható eredményeket biztosító kutatómunka megvalósítása. Ehhez tartozik, hogy új módszerek kifejlesztésével betegség prevencióban, prognosztikában vagy terápiában alkalmazható metódusokat találjunk, valamint új terápiás módszerek (laserek, fotodinámiás terápia) hatásmechanizmusának vizsgálatával a jelenlegi klinikai gyakorlatot javítsuk.
Elsődlegesen a bőr keratinocyta és melanocyta eredetű pre-malignus és malignus elváltozásaival, illetve a photo-aging bőrjelenségeivel foglalkozik a munkacsoport. Mint az UV sugárzás bőrre gyakorolt hatásának fő közvetítője, a DNS-károsodás és az ahhoz kapcsolódó stressz-válasz áll a molekuláris vizsgálatok fókuszában. Kollaboráció keretében megvalósult ciklobután pirimidin dimer (CPD)-specifikus fotoliáz fehérjétkódoló in vitro-szintetizált módosított mRNS-sel transzfektált keratinocyta in vitro modellen vizsgáljuk az UVB által indukált sejtválasz CPD-függő és –független komponenseit, mitokondriális hatásokat. A tapasztaltak alapján a célzott fehérjét kódoló mRNS-transzfekció módszere széleskörű prevenciós, illetve terápiás lehetőséget jelenthet a jövőben.
Emellett immunhisztokémiai módszerrel vizsgáljuk a laser kezelés és fotodinámiás terápia hatásait non-melanoma bőrdaganatok progresszióban szerepet játszó génexpressziós változásokat. Epidemiológiai vizsgálatokkal a bőrdaganatok megelőzésére vonatkozó módszertan fejlesztése a célunk.
Különböző beteg(ség)csoportokra (psoriasis, szerv-transzplantáltak bőrtumorai, melanoma) építő biobank/regiszter kialakításával kívánjuk megalapozni az epidemiológiai, genetikai, és egyéb klinikai paraméterek összefüggéseit vizsgáló jövőbeni kutatásokat.
Frissítés dátuma: 2019.06.05.